۱۳ نکته که برای شراکت در کسب و کار لازم است بدانید

۱۳ نکته که برای شراکت در کسب و کار لازم است بدانیدReviewed by مدير وب سايت on Nov 2Rating: 5.0

ایجاد یک شراکت در کسب و کار نیازمند درک، تلاش زیاد و مهمتر از همه تمایلی صادقانه برای بوجود آوردن این شراکت است.

زمانی که سخن از شراکت به میان می آید میتوانم بگویم که مرتکب اشتباهات فراوانی در این زمینه شده ام، اما همچنین آموخته ام که اگر به آن به چشم یک رابطه نگاه کنم، میتوانم درک بیشتری پیدا کنم، آن را پرورش دهم و برای بهتر شدن آن تلاش کنم. موفقیت کسب و کار، به توانایی شما در ایجاد و حفظ همکاری‌های سازنده بستگی دارد. از این نکات برای ایجاد یک رابطه‌ی معنی دار و طولانی مدت استفاده کنید.

۱- نقاط ضعف و قوت خود در شراکت را بشناسید.
نقاط قوت شما چیست؟ چه کاری را خوب انجام میدهید؟ شریک شما باید مکمل شما باشد. اگر بدنبال افرادی باشید که مهارت های متفاوتی نسبت به شما دارند، در کنار هم قدرتمند‌تر خواهید بود. از وابستگی به شریکتان نترسید. در یک شراکت خوب، هر دو طرف آورده های ارزشمندی را به نسبت مساوی ارائه می‌کنند.

۲- درباره ی اهداف بلندمدت خود در شراکت بحث نمایید.
شبیه هم هستند؟ باهم سازگارند؟ ممکن است در نحوه رسیدن به اهداف اختلافاتی با یکدیگر داشته باشید، اما آنچه حائز اهمیت است آنست که شما و شریکتان باید چشم‌اندازهای یکسانی را به اشتراک بگذارید. در اینجا سوال مهم آنست که آیا شما دونفر با همکاری یکدیگر به هدفتان خواهید رسید؟

۳- نقش های خود را آشکارا تعریف نمایید.
نیازی به همپوشانی نقش ها و کارها نیست. پیش از شروع کار، تفکیک کنید که هر فرد مسئول چه کاری است. این نقش‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کنند. اما به‌منظور جلوگیری از اختلاف، باید از قبل به صراحت مشخص شوند.

۴- به‌طور منظم با یکدیگر در ارتباط باشید.
این نکته در عین بدیهی بودنش بسیار مهم است. چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار میکنید؟ چندوقت یکبار؟ آیا این شیوه برای هر دوی شما مناسب و مفید است؟ تعیین زمان و تاریخی مشخص موجب تسهیل و کمک به حل مشکلات غیر منتظره و اجتناب ناپذیری میشود که ممکن است رخ دهند.

۵- به یاد داشته باشید که هیچکس از غافلگیری خوشش نمی آید.
وقتی درباره تصمیمی شک دارید، حتمن تاییدیه شریکتان را بگیرید.

۶- به یکدیگر احترام بگذارید.
همانطور که گفتم، همه ی ما نقاط ضعف و قوتی داریم. از نقاط ضعف شریک خود بهره‌برداری یا سوءاستفاده نکنید فقط بخاطر اینکه میتوانید یا فرصتش رو دارید. ارزشش را ندارد و ممکن برایتان گران تمام شود.

۷- همه‌چیز را مکتوب کنید.
داشتن توافقنامه‌ای عملیاتی به تعریف بیانیه ماموریت سازمانتان کمک می‌کند.

۸- از تلفن استفاده کنید.
استفاده از ایمیل برای گفتگو درباره ی موضوعات مهم مطمئنن به فاجعه ای بزرگ تبدیل خواهد شد. لحن صدا و نیت به راحتی بد تعبیر می‌شوند.

۹- مسئولیت کارهای خود را کاملا بر عهده بگیرید.
نیازی به توضیح ندارد.

۱۰- اگر اشتباهی کردید، سریع آن را بپذیرید.
هرچه زودتر متوجه اشتباه خود شوید، هر دوی شما سریعتر از آن گذشت خواهید کرد. شریکتان نیز از اینکه بر سر شما فریاد نزده است، از شما قدردانی خواهد کرد.

۱۱- اجازه ندهید که ناراحتی‌ها و کدورت هایتان کهنه شوند.
با اینکار احساس بدتری پیدا خواهید کرد. اگر از صحبت درباره ی ناراحتی هایتان اجتناب کنید، مبالغه آمیزتر و بدتر شود. خودتان را خالی کنید.

۱۲- مشکلات کوچک در برابر مشکلات بزرگ را تعریف کنید.
هر اتفاقی یک مشکل بزرگ نیست. درواقع، بیشتر مواقع نیست و این به شما کمک میکند تا بخاطر داشته باشید که وقتی من دارم بیش از حد به چیزی واکنش نشان می‌دهد، شریکم می‌تواند با آرنج به من زده و بپرسد : “آیا این یک مشکل بزرگ است یا کوچک؟”

۱۳- از یکدیگر حمایت کنید.
اگر مخفیانه درخصوص شریکتان سوءنیتی داشته باشید، اشتباه وحشتناکی را انجام داده اید. شراکت یک کار بی پایان و در حال پیشرفت است. مسائل بوجود آمده در شراکت را لاپوشانی نکنید چون دوباره خود را نشان خواهند داد.

شراکت در کسب و کار تصمیمی است بسیار سخت و حیاتی که لارم است برای اتخاذ آن بسیار محتاط باشید و عقلانی عمل کنید چون همین عامل ممکن موجی پیروزی یا شکست شما گردد.

منبع: www.entrepreneur.com

ثبت نظر

❇دنبال شریک و همکار می کردی؟ فقط کافیه باگوشی یک ویدیو یه دقیقه ای از خودت یا فعالیت بگیری وبگی که دقیقا چی میخوای؟ بعد ویدیو رو برای شریک یاب بفرست